Batum’a 301’den soruşturma talebi

Batum’a 301’den soruşturma talebi haberi Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin talebinde bulundu.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin talebinde bulundu.

5 Şubat’ta Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Zonguldak Şubesi’ni ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Batum’un, asker için ”kağıttan kaplanmış” sözleri üzerine inceleme başlatan Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu ifadelerin Türk Cez a Kanunu’nun (TCK) 301. maddesi kapsamına girdiğine karar verdi.

301. MADDE

2008 yılında yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanında olan kovuşturma izni yetkisi, ”Soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır” şeklinde değiştirilmişti.

Hrant Dink, Orhan Pamuk ve Elif Şafak’ın “Türklüğe hakaretten” yargılanmasıyla sık sık gündeme gelen 301. Madde’nin son hali şöyle:

(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

TCK’nın 301. maddesinde, ”Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişinin, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması. Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişilere de aynı cezanın uygulanması” hükmü yer alıyor.

ERDOĞAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Batum’un sözleriyle ilgili inceleme başlattığını hatırlatmış ve kendisinin de suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

BOZDAĞ DA 301’İ İŞARET ETTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, ” Süheyl Batum’un sözleri Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre suç teşkil ediyor” dedi.

ADALET BAKANININ İZNİ GEREKLİ

“Türklüğü” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devletini koruyan madde” olarak bilinen, 301. Madde’den yargılama yapılması için Adalet Bakanlığı’nın izni gerekiyor.

Haber 7

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Şubat 2011, 11:27 tarihinde Siyaset kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.108 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
Popüler Haberler
Ünlü modacıya polis koruması

Ünlü modacıya polis koruması...

Tanınmış modacı Cemik İpekçi, geçtiğimiz eylül ayında Mardin’de Kasimiye ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’ adlı bir defile düzenlemiş,... [Devamı]
Patlamada ölenlerin ailelerine maaş

Patlamada ölenlerin ailelerine maaş...

Ankara’daki patlamalarda hayatlarını kaybeden 20 işçinin evlerine ziyarete giden Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürü Ali Pekten, sigortalılığı... [Devamı]
THY uçağında yangın alarmı

THY uçağında yangın alarmı...

Türk Hava Yolları’nın, İstanbul-Bangkok seferini yapan “Karadeniz”adlı Boeing 777 yolcu uçağının pilotları, Atatürk Havalimanı’ndan... [Devamı]
Genç kadına sokakta kurşun yağdı

Genç kadına sokakta kurşun yağdı...

Ümraniye’de, aynı araçla geldiği erkek şahıs tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutulan Arzu Yıldırım (33) hayatını kaybetti.... [Devamı]
Playstation telefonu ne zaman piyasada?

Playstation telefonu ne zaman piyasada?...

Playstation telefonu ne zaman piyasada? haberi Aylardır oyun tutkunlarının dört gözle beklediği Sony’nin Playstation Phone kompozisyonu altında... [Devamı]
Beckhamlar nihayet muradına erdi!

Beckhamlar nihayet muradına erdi!...

Victoria ve David Beckham’ın dördüncü çocuklarını cinsiyeti belli oldu. Bir süre önce Victoria Beckham’ın dördüncü çocuğuna... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi