Anne canım çok yanıyor

Konya’da 6 aydır kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören 4 yaşındaki Caner İme, bir an önce uygun kalp bulunup nakil yapılmazsa yaşamını yitirecek.Tedavi gördüğü hastanede benzer hastalıktan ölen yaşıtlarını soran oğluna annesi yalan söyleyerek geçiştiriyor. Caner’in ağrıları arttığında ‘anne canım çok yanıyor’ demesi annesini çok kötü ediyor.

5 çocuklu Erzurumlu bir ailenin en olan Caner İme, 6 ay önce rahatsızlanınca Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldü. Kalp kası fonksiyonlarından birinin genişlememesi nedeniyle kalp yetmezliği teşhisi konulan küçük çocuğun sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleşti.

Türkiye’de organ nakli bekleyen yüzlerce insandan sadece birisi olan İme, uygun kalp bulunup nakil yapılmazsa yaşamını kaybedecek. Caner’in tedavisi yeşil kart ve devletin sağladığı imkanlarla sürerken, hamallık yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalışan babası, maddi imkansızlıklar nedeniyle zor günler yaşıyor.

Ağrıları arttığında nefessiz kalan ve ”anne canım çok yanıyor” diyerek ağlayan küçük çocuk, tedavisinin devam edeceği Ankara’ya maddi imkansızlıklar nedeniyle götürülemiyor.

GECE BİR ŞEY OLMASIN DİYE BAŞINDA BEKLİYORLAR

Baba Mehmet İme (36), AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun durumuna çok üzüldüklerini ancak ellerinden hiç bir şey gelmediğini söyledi.

Caner’in durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkat çeken İme, ”Oğlumla birlikte tedavi olanlar, uygun kalp bulunamadığı için öldü. Caner’in ölmesini istemiyoruz. Tedavisi Ankara’da devam edecek. Ancak yol parası bulamıyoruz. Ben cahilim. Yol iz bilmem. Kaymakamlık hastane sevkini gördüğünde yardım ediyormuş. Ben de oraya başvuracağım. Olumlu yanıt alınca hemen Ankara’ya gideceğiz. Tek isteğim oğlumu Ankara’ya götürebilmek” dedi.

Anne Kibar İme (36) ise günden güne gözleri önünde eriyen oğluna bir şey yapamamanın kendilerini çok üzdüğünü bildirdi.

ANNE CANIM ÇOK YANIYOR

Sürekli rahatsızlanan oğluna geceleri bir şey olacak diye çok korktuğunu ifade eden İme, şunları kaydetti:

”Geceleri başından hiç ayrılmıyorum. Birçok kez oğlumu hastaneye neredeyse nefessiz şekilde götürdük. Özellikle ağrıları arttığında ”Anne canım çok yanıyor” demesi bizi kötü ediyor. Ağlamaktan başka bir şey elimizden gelmiyor. Oğlumun sağlığına kavuşması için her gün dua ediyorum. Caner’in hastanede oyun oynadığı çocuklardan bazıları uygun kalp bulunamadığı için öldü. Hastanede tedavi olacağında oğlum Caner sürekli arkadaşlarını soruyor, yalan söylüyoruz.”

ORGAN BAĞIŞLARIYLA ”CANER”LER ÖLMEYECEK

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevim Karaaslan, kalp kasının fonksiyonlarından birinin genişleyememesi nedeniyle kalp yetmezliği bulunan Caner’in biran önce kalp nakli yapılması gerektiğini dile getirdi.

Tedavide son noktaya geldiklerini ancak bir sonuç alamadıkları gibi, hastaya ilaç tedavisinin de artık bir fayda sağlamadığını vurgulayan Karaaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:  

”Göz göre göre bu çocuklarımızı kaybediyoruz. Kadavradan nakiller artarsa Caner gibi organ nakli bekleyen hastalar kurtulabilecek. Nakil yapılırsa bu küçük çocuk tekrar hayata dönecek. Eğer bu süreç gecikirse, Caner’i de her an kaybedebiliriz. Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı davranmasını bekliyoruz. Aile Ankara’ya gidecek. Tedavileri orada devam edecek.”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Şubat 2011, 12:19 tarihinde Gündem kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.358 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
Popüler Haberler
Ünlü modacıya polis koruması

Ünlü modacıya polis koruması...

Tanınmış modacı Cemik İpekçi, geçtiğimiz eylül ayında Mardin’de Kasimiye ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’ adlı bir defile düzenlemiş,... [Devamı]
Patlamada ölenlerin ailelerine maaş

Patlamada ölenlerin ailelerine maaş...

Ankara’daki patlamalarda hayatlarını kaybeden 20 işçinin evlerine ziyarete giden Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürü Ali Pekten, sigortalılığı... [Devamı]
THY uçağında yangın alarmı

THY uçağında yangın alarmı...

Türk Hava Yolları’nın, İstanbul-Bangkok seferini yapan “Karadeniz”adlı Boeing 777 yolcu uçağının pilotları, Atatürk Havalimanı’ndan... [Devamı]
Genç kadına sokakta kurşun yağdı

Genç kadına sokakta kurşun yağdı...

Ümraniye’de, aynı araçla geldiği erkek şahıs tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutulan Arzu Yıldırım (33) hayatını kaybetti.... [Devamı]
Playstation telefonu ne zaman piyasada?

Playstation telefonu ne zaman piyasada?...

Playstation telefonu ne zaman piyasada? haberi Aylardır oyun tutkunlarının dört gözle beklediği Sony’nin Playstation Phone kompozisyonu altında... [Devamı]
Beckhamlar nihayet muradına erdi!

Beckhamlar nihayet muradına erdi!...

Victoria ve David Beckham’ın dördüncü çocuklarını cinsiyeti belli oldu. Bir süre önce Victoria Beckham’ın dördüncü çocuğuna... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi