Türkiye, Nabucco inşasında KDV almayacak

Türkiye, Nabucco inşasında KDV almayacak haberi Hazar ve Ortadoğu doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Nabucco Projesi’ne bir destek de Maliye Bakanlığı’ndan geliyor.

Ercan Baysal’ın haberi

Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin yatırım maliyeti, vergi desteği formülü ile aşılacak. Enerji Bakanlığı bürokratlarından edinilen bilgilere göre, toplamda 8 milyar Euro’yu bulan proje için yapılacak her türlü malzeme ve teçhizat alımlarında Maliye, Katma Değer Vergisi istisnası uygulayacak.

Yaklaşık yüzde 70’lik bölümü Türkiye’den geçecek olan hattın inşaatında kullanılacak malzemelerin yüzde 18’lik KDV’si iade edilecek.

Gelecek hafta Avusturya’da son şekli verilecek çalışma için Maliye Bakanlığı bürokratlarının bu ülkeye gitmesi bekleniyor.

Henüz son kararın verilmediği çalışma ile Türkiye’de uzun bir yatırım dönemi olacağı için malzeme ve teçhizat alımlarında yüklenilen KDV’nin bir aylık veya üç aylık dönemlerde geri ödenmesi üzerinde duruluyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuya ilişkin son kararı vermesinin ardından toplamda Nabucco Projesi için Türkiye’nin vergisel desteği 1 milyar Euro’yu bulmuş olacak.

Altı ülkenin katıldığı Nabucco için projenin diğer ortaklarının Türkiye’den vergi muafiyeti istediğini belirten Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, diğer ülkelerde KDV istisnası uygulaması bulunduğuna dikkat çekti.

Aynı yetkili, “Projenin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Hattın geliri ülkelerden geçen boru hattı uzunluğuna göre olacağı için Türkiye daha kazançlı çıkacak.

Finansman maliyetinin de azaltılmasıyla birlikte süreç daha hızlı işleyecek. Diğer beş ülkede KDV istisnası olduğu için Türkiye’nin de bu konuda vergi desteği sağlaması gerekiyordu.

Son karar henüz verilmedi ancak büyük ihtimalle Türk Maliye’si de KDV iadesi gerçekleştirecek.” dedi.

Avrupa ve Türkiye’nin doğalgaz açığını karşılamasına katkı sağlayacak Nabucco Doğalgaz Boru Hattı imza töreni Temmuz 2009’da yapıldı.

Ankara’daki törene Avrupa’dan Amerika’ya 16 ülkeden cumhurbaşkanı, başbakan ve bakan düzeyinde katılım olmuştu. Projenin ana ortakları “Vergi sorunları çözülmezse Nabucco gerçekleşmez.” ifadelerini kullanıyor.

Temel mühendislik çalışmalarına geçilen projede 2011’de inşaat aşamasına geçilmesi hedefleniyor. İlk gazın pompalanması ise 2014 olarak hesaplanıyor.  

AA

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Şubat 2011, 12:49 tarihinde Ekonomi kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.161 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
Popüler Haberler
Ünlü modacıya polis koruması

Ünlü modacıya polis koruması...

Tanınmış modacı Cemik İpekçi, geçtiğimiz eylül ayında Mardin’de Kasimiye ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’ adlı bir defile düzenlemiş,... [Devamı]
Patlamada ölenlerin ailelerine maaş

Patlamada ölenlerin ailelerine maaş...

Ankara’daki patlamalarda hayatlarını kaybeden 20 işçinin evlerine ziyarete giden Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürü Ali Pekten, sigortalılığı... [Devamı]
THY uçağında yangın alarmı

THY uçağında yangın alarmı...

Türk Hava Yolları’nın, İstanbul-Bangkok seferini yapan “Karadeniz”adlı Boeing 777 yolcu uçağının pilotları, Atatürk Havalimanı’ndan... [Devamı]
Genç kadına sokakta kurşun yağdı

Genç kadına sokakta kurşun yağdı...

Ümraniye’de, aynı araçla geldiği erkek şahıs tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutulan Arzu Yıldırım (33) hayatını kaybetti.... [Devamı]
Playstation telefonu ne zaman piyasada?

Playstation telefonu ne zaman piyasada?...

Playstation telefonu ne zaman piyasada? haberi Aylardır oyun tutkunlarının dört gözle beklediği Sony’nin Playstation Phone kompozisyonu altında... [Devamı]
Beckhamlar nihayet muradına erdi!

Beckhamlar nihayet muradına erdi!...

Victoria ve David Beckham’ın dördüncü çocuklarını cinsiyeti belli oldu. Bir süre önce Victoria Beckham’ın dördüncü çocuğuna... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi